721 909 637 info@pyroBIM.com

Návody

🟤 pyroBIM basic – založení modelu PBŘ

🔐 Pro zobrazení obsahu je potřeba ověření licence

Jak zjistit HWID a Company Code?

Založení nového projektu

Spustíme Autodesk Revit ve stejné verzi jako je model architektonicko stavebního řešení.

Při zakládání nového projektu si zvolíme správnou šablonu pro požární bezpečnost. Dáme vytvořit nový projekt a potvrdíme.

Nyní si do projektu vložíme model architektonicko stavebního řešení. 

Karta vložit -> připojit Revit

Model připneme, aby jsme si s ním v budoucnu omylem nepohnuli.

Vybereme připojený model a dáme upravit vlastnosti typu. Zde nastavíme, aby připojený model ohraničoval místnosti v našem modelu a zkontrolujeme mapování fází.

Vytvoříme si nový řez a z připojeného modelu překopírujeme podlaží pomocí nástroje kopírovat sledovat.

Nastavení globálních parametrů

V kartě správa -> globální parametry nastavíme hodnoty, které platí pro celý model.

Požární výška a druh svislých a vodorovných konstrukcí.

Rozdělení do požárních úseků

Nyní je model připravený pro práci a můžeme začít vytvářet požární úseky. V řezu zjistíme světlé výšky jednotlivých místností.

Přejdeme na kartu analyzovat a automaticky necháme vytvořit prostory v zadané světlé výšce. Světlou výšku lze pro jednotlivé prostory v budoucnu upravovat.

Označíme si prostory, které nám budou utvářet první požární úsek a kliknem na nástroj Zóna.

Pro zobrazení přehledu o požárních úsecích jsou v šabloně předpřipravené výkazy a nebo je možné v kartě pohled -> uživatelské rozhraní -> systémový prohlížeč vytvořit nové okno s přehledem požárních úseků, kde je také vidět z jakých dílčích prostorů se skládají.

Šablona pro PBŘ má pohledy dělené na pracovní a finální.

Pracovní slouží pro rychlé změny a libovolné úpravy vykreslování modelu při práci.

Ve finálních pohledech jsou předpřipravené šablony pohledů pro správný tisk na výkresech požárně bezpečnostního řešení. Tyto pohledy jsou řízeny šablonou, proto je zde možné nastavit viditelnost připojených souborů v půltónech, aby byly na výkresu méně výrazné.

Rovnou si můžeme pohled vložit na nové výkresové pole. Upravíme rozměry tohoto pole.

Nyní si můžeme na výkres přidat popisky požárních úseků a dodefinovat další specifikace požárních úseků jako je instalované požárně bezpečnostní zařízení, požární riziko a stupeň požární bezpečnosti. Specifikace požárního úseku se také zobrazují v popiskách na výkresu.

Požárně dělicí konstrukce

Požárně dělicí konstrukce a požární uzávěry se vytvoří pomocí nástroje doplňku pyroBIM. Spustíme nástroj doplňku. Zvolíme jaké konstrukce jsou požárně dělicí a dáme dokončit. V našem modelu se tak vytvořily zástupné prvky požárně dělicích konstrukcí a požárních uzávěrů.

Pro tyto zástupné prvky je možné umístit popisky do pohledu.

Do zástupných prvků požárně dělicích konstrukcí je možné zapsat hodnotu požární odolnosti.

Do zástupných prvků požárních uzávěrů je možné také definovat požární odolnost a příslušenství jako je samozavírač nebo kouřotěsnost.

V místech výplně otvoru, kde není požární uzávěr se komponenta změní na požárně otevřenou plochu, od které bude v případě, že objekt není jištěný stabilním hasicím zařízením, vznikat požárně nebezpečný prostor.

Odstupové vzdálenosti

Na kartě architektura klikneme na umístit komponentu a zvolíme komponentu odstupových vzdáleností. Komponentu umístíme do míst požárně otevřených ploch. Pro zarovnání k otvorům je možné použít nástroj zarovnat. Nastavíme výšku parapetu požárně otevřené plochy a výšku otvoru. Vyplníme hodnotu požárního rizika. Pokud posuzujeme požárně nebezpečný prostor od více požárně otevřených ploch, zadáme také procento požárně otevřené plochy.

Pro pohled vytvořím popisky pro odstupové vzdálenosti.

V šabloně jsou pro odstupové vzdálenosti předpřipravené výkazy, které můžeme použít buď pro přehled, do výkresu a nebo je možné výkazy exportovat a vložit do technické zprávy PBŘ.

Pro výpočet odstupové vzdálenosti je možné použít doplněk pyroBIM.

Aplikace pro výpočet odstupových vzdáleností

Spustíme nástroj odstupové vzdálenosti.

Označíme požárně nebezpečný prostor, pro který chceme odstupovou vzdálenost počítat.

Aplikace si z požárně nebezpečného prostoru převezme vlastnosti:

rozměry požárně otevřené plochy

procento požárně otevřené plochy

požární riziko

po potvrzení se spustí výpočet

Hodnoty pro výpočet lze konfigurovat.

Po výpočtu lze výsledné hodnoty zpětně propsat do komponenty požárně nebezpečného prostoru v modelu.

Požárně bezpečnostní zařízení

V knihovně jsou nahrané základní komponenty požárně bezpečnostních zařízení. Pokud budete potřeba pro daný projekt nahrát další komponenty, naleznete je v projektu s BIM knihovnou, kterou vám stáhla aplikace BIMaddins Toolbox.

Projekt otevřeme. V tomto projektu jsou vyskládané komponenty dané verze knihovny pyroBIM.

Vybereme jaké komponenty budeme chtít používat a překopírujeme a nebo klikneme na upravit rodinu -> načíst do projektu.

Jednotlivé komponenty mají vestavěné parametrické ovládání. Například před vložením komponenty je možné definovat výšku. Stejnou hodnotu výšky je potřeba zadat také do parametru Výška od podlaží, aby se správně vykreslil symbol komponenty.

Symbol jde poté pro jednotlivé komponenty posouvat či natáčet, tak aby se jednotlivé symboly nepřekrývaly, ale zároveň nedošlo k posunu geometrie prvku.

V koncových prvcích elektro jsou také předpřipravené konektory pro vytváření okruhů. Tyto komponenty si může převzít do svého modelu například projektant elektro části.

Pro přehled o umístěných požárně bezpečnostních zařízeních je možné si vytvořit výkaz výměr.

9 způsobů jak zobrazit skryté prvky v Revitu

V Autodesk Revit se může stát, že některé prvky nejsou v pohledu viditelné, přestože by měly být součástí modelu. Tento návod poskytuje přehled různých metod, jak zkontrolovat a zobrazit skryté prvky v pohledu.1. Zkontrolujte viditelnost a grafiku pohledu...